
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 20 µA |
| Output Voltage | -10 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Operating Supply Current | 200 µA |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Logic Function | Inverting |
| Topology | Charge Pump |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 600 mW |
| Min Output Voltage | -10 V |
| Max Output Voltage | -1.5 V |
| Function | Ratiometric |
Stock: 2869
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52723
Ext.Price$0.52723
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52723 | $0.52723 |
| 10 | $0.41971 | $4.19710 |
| 25 | $0.38156 | $9.53900 |
| 50 | $0.34688 | $17.34400 |
| 100 | $0.31535 | $31.53500 |
| 300 | $0.29886 | $89.65800 |
| 500 | $0.28324 | $141.62000 |
| 1000 | $0.26636 | $266.36000 |
